27.03.2024
Čehova teātris kopā ar “Re:Baltica” uz Daugavpili vedīs izrādi “Šķelšanās”
28. maijā Daugavpils teātra lielajā zālē tiks uzvesta Čehova teātra un pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” izrāde “Šķelšanās”, kas ievērību un skatītāju stāvovācijas sagaidīja Rīgas pirmizrādē 4. martā. Izrāde Daugavpils teātrī būs otrā un arī noslēdzošā.
Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī 4. martā nospēlētā izrāde “Šķelšanās” bija plānota kā vienreizējs notikums, par ko arī publika un prese tika informēta, tomēr pēc daudziem atzinīgiem novērtējumiem un aicinājumiem izrādi atkārtot nolemts piedāvāt publikai izrādi noskatīties vēl vienu reizi, šoreiz – Daugavpilī.
Izvēle piedāvāt izrādi tieši Daugavpils skatītājiem nav nejauša, jo arī lielākā daļa seriāla “Šķelšanās”, kas pie skatītājiem nonāca 2024. gada sākumā, darbība noris šajā pilsētā. Savukārt pati izrāde pozicionēta kā aizkadru izrāde – tātad tiešā sasaistē ar notikumiem un pārdzīvojumiem seriāla tapšanas laikā. Dokumentālajā seriālā žurnālistes pēta asas viedokļu sadursmes sabiedrībā, to izcelsmi un to sekas valsts drošībai un labklājībai.
“Re:Baltica” žurnāliste Inga Sprinģe saka: “Mēs esam pateicīgi, ka Daugavpils un apkārtnes iedzīvotāji seriāla filmēšanas laikā runāja ar mums par savām problēmām, uzticējās, tādēļ uzskatām par savu pienākumu aizbraukt pie viņiem un izstāstīt savus secinājumus. Seriālā rādījām, ko par Daugavpili stāsta paši iedzīvotāji, izrādē - ko izjutām un sapratām pašas.”
Izrāde “Šķelšanās” piedāvā līdz šim uz Latvijas teātru skatuvēm neredzētu un sociāli aktuālu skatuviskās izpausmes formātu, kurā satiekas dzīvā žurnālistika, dramaturģija un diskusija. Izrādē piedalās gan žurnālisti, gan Čehova teātra aktieri, stāstot seriāla “Šķelšanās” aizkadru stāstus un arī savu personīgo dzīves pieredzi, dzīvojot šī brīža sabiedrībā, kurā esošā kara kontekstā būt latvietim un/vai krievam šodien ir pilnīgi cita nozīme un arī atbildība.
Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, kurš šajā sezonā mērķtiecīgi īsteno pieteikto sezonas naratīvu par varas ietekmi un sabiedrības sašķeltības tēmu, turpinot aicināt sabiedrību sarunāties, atsaucās Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” idejai par nestandarta izrādes izveidi. Pēc izrādes skatītājiem tiek dota iespēja uzdot jautājumus izrādes dalībniekiem, veicinot dialogu par jautājumiem, kas izskanējuši izrādē.
Čehova teātra vadītāja Dana Bjorka norāda: “Šodienas realitātes apstākļi pieprasa atklātu dialogu starp cilvēkiem. Dialogu par sāpīgām un svarīgām lietām. Uzskatu, ka caur patiesiem dzīves stāstiem ir iespējams sadzirdēt otru, rūpējoties par saliedētu Latvijas sabiedrību un mūsu kopējo nākotni. Lepojos, ka starp mums ir cilvēki, kuri ir gana drosmīgi, lai publiski dalītos ar saviem pārdzīvojumiem, atklājot daudziem to, ka viņi nav vientuļi šajās sajūtās. Ļoti gribētos, lai izrādes spilgtākais citāts iedzīvotos mūsu sabiedrības apziņā: "Sākumā ir cilvēks, un pēc tam tautība". "
Izrādi iestudējis režisors Valters Sīlis, dramaturgs – Artūrs Dīcis. Līdzās Čehova teātra aktieriem – Veronikai Plotņikovai, Janai Herbstai, Aleksandram Maļikovam un Dmitrijam Jegorovam – izrādē piedalās arī “Re:Baltica” žurnālistes Sanita Jemberga, Inga Spriņģe, Inese Braže, Annija Petrova, kā arī vienīgā neatkarīgā Daugavpils medija Chayka.lv žurnālistes Inna Plavoka un Nataļja Paļčevska. Savukārt jautājums, uz kuru cenšas atbildēt šīs izrādes dalībnieki kopā ar skatītājiem, ir līdzīgs, kādu to uzdeva seriāla veidotāji saviem varoņiem: kas labāks – patīkams naids vai nepatīkama saruna?
ADRESE:
Kaļķu iela 16
Rīga, LV-1050, Latvija
mct@mct.lv
Čehova teātra arkādes adrese:
Vaļņu iela 19 (ieeja no Gleznotāju ielas)
KASES DARBA LAIKS:
Pirmdiena – Svētdiena: no plkst. 11:00 līdz plkst. 19:00
Tālr.: +371 67 22 53 95
biletes@mct.lv
MĀRKETINGA NODAĻA:
marketings@mct.lv
ADMINISTRĀCIJA:
Biļešu rezervēšana, kolektīvie pieteikumi,
informācija par atceltajām un pārceltajām izrādēm:
Tālr.: +371 20 37 25 13
administracija@mct.lv
Mājaslapā publicēto foto un video materiālu izmantošana pieļaujama tikai ar teātra rakstisku atļauju.
©MIHAILA ČEHOVA RĪGAS KRIEVU TEĀTRIS